MEDTURA 2009
Dodane przez alien dnia 16 październik 2009 20:49:09
Images: Baner - PCK.jpg
I Pomorskie Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Ochotniczych Jednostek Ratowniczych KSRG
16 października 2009 Wejherowo

Rozszerzona zawartość newsa
Do historii przeszła już pierwsza edycja wyżej wymienionych zawodów. Skierowane one były głównie do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu Wejherowskiego oraz innych jednostek zajmujących się ratownictwem w ramach działalności wolontariackiej. Mistrzostwa miały na celu sprawdzenie poziomu wiedzy i umiejętności służb ratowniczych, wzajemną integrację oraz podnoszenie kwalifikacji, a także rozpowszechnienie wśród społeczeństwa szlachetnej idei ratowania zdrowia i życia. Swoim patronatem mistrzostwa objął Starosta Wejherowski-Józef Reszke. Zaś od strony medialnej-TV Kaszuby. TV TTM oraz Radio Kaszebe. Bezpośrednio organizatorów wspierał Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Wejherowie.
A kto był organizatorem ?? No oczywiście, nikt inny jak my sami - GRM PCK Wejherowo;) W MEDturze wzięło udział 5 drużyn, jednak mimo tak małej frekwencji pozoranci i sędziowie naprawdę mieli przed sobą dużo pracy. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

1 miejsce- OSP Wejherowo
2 miejsce- OSP Strzepcz
3 miejsce- OSP Bolszewo

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM ! ! !
Puchary wręczał vice Starosta Wejherowski Grzegorz Gaszta.

oraz pozostałe drużyny (nie liczone w klasyfikacji):
-GRM PCK Wejherowo (w składzie-Natalia Chamera, Dominika Grzenkowicz, Piotr Graczyk, Artur Ceynowa)
-ZRPCK Wejherowo (w składzie-Bartosz Paupa i Bartłomiej Błoszyk)

Zaś w podliczeniu punktowym wyglądało to tak (nie biorąc pod uwagę czy ktoś był klasyfikowany czy też nie):
1-467pkt OSP Wejherowo
2-464pkt ZR PCK Wejherowo
3-444pkt GRM PCK
4-303pkt OSP Strzepcz
5-277pkt OSP Bolszewo

OGÓLNA MAKSYMALNA LICZBA PUNKTÓW DO ZDOBYCIA W CAŁYCH ZAWODACH TO-531 pkt (Średnia punktacja wyniosła-391pkt, czyli 73,63%)
Tak więc do poziomu MISTRZÓW jeszcze troszkę brakuje, jednak praktyka czyni mistrza, a takie ćwiczenia napewno, mimo sprawdzenia umiejętności również w pewien sposób je podniosły. Poziom jest dobry, a będziemy się starać by był z roku na rok coraz wyższy.

W trakcie trwania mistrzostw zespoły przemierzając trasę wg wyznaczonych punktów na mapie kolejno odwiedzały przygotowane dla nich stacje. Zawodnicy zmierzyli się z 4 scenariuszami ratowniczymi, z 1 scenariuszem sprawdzającym sprawność fizyczną oraz z testem jednokrotnego wyboru, gdzie było aż 25 pytań.
W teście największa liczbę punktów zdobyły 4 osoby-po 22 pkt (Bartłomiej Błoszyk, Bartosz Paupa, Adam Dargacz, Piotr Dargacz)-POGRATULOWAĆ PRZYGOTOWANIA TEORETYCZNEGO :) Zaś średnia punktacja wyniosła-18.61 pkt.

1. DROGOWCY:
Drogą przy lesie jechała rodzina na grzyby w deszczowe popołudnie, skręcając w las niezauważyli wyjeżdżającego rowerzysty. Mimo ostrego hamowania nie udało się uniknąć wypadku i rowerzysta przeleciał przez maskę samochodu.

§ POTRĄCONY ROWERZYSTA-
osoba „półprzytomna”, uraz kręgosłupa, złamania otwarte obu podudzi tuż pod kolanami
§ KIEROWCA-osoba przytomna, uraz kręgosłupa, uraz klatki piersiowej od pasów, obtarcia twarzy i rąk
§ PASAŻER-osoba nieprzytomna, uraz kręgosłupa, brak czynności życiowych

2. ELEKTRYK:
Przypadkowy spacerowicz wtargnął na teren prac elektrycznych nie zauważając tabliczki wstęp wzbroniony. Przechodząc pod słupem energetycznym zahacza o linkę asekuracyjną robotnika będącego na wysokości, ten zlatuje na dół po drodze przerywając w powietrzu kable wysokiego napięcia. Robotnik upada na ziemi, zaś przechodzień zostaje uderzony kablem i odrzuca go kawałek dalej.

§ ROBOTNIK-osoba przytomna, uraz kręgosłupa, krwotok zewnętrzny z rany z okolicy pachwiny (strefa bezpieczna)
§ SPACEROWICZ-osoba nieprzytomna, oparzenia 2 i 3 ° obu dłoni, twarzy i klatki piersiowej (strefa niebezpieczna)

3. ŁABĘDŹ:
Chłopak karmiący łabędzie przechodzi przez barierkę, ślizga się na mokrej trawie i wpada do wody, nie umie pływać. Widząc to zdarzenie para spacerująca po parku postanawia pomóc. On wskakuje do zimnej wody by wyciągnąć chłopaka a ona biegnie do muzeum wezwać pomoc, wracając przynosi AED. Tonący został wyciągnięty z wody, ale nie reaguje.

§ TOPIELEC-osoba nieprzytomna, wyciągnięta z wody, brak czynności życiowych (AED)
§ RATOWNIK-osoba przytomna, lekkie stadium hipotermii, rana cięta na łydce
§ PRACOWNIK MUZEUM-osoba przytomna, duszności, chorująca na astmę (przybiega z AED)

4. RODZINNE POPOŁUDNIE:
Matka z dziećmi na spacerze w parku. W trakcie karmienia jednego z dzieci dostaje ataku epilepsji, niemowlę zaczyna się krztusić a drugie dziecko zostaje oparzone kawą z termosu, który upadając przewróciła matka.
§ MATKA-osoba nieprzytomna, atak epilepsji
§ DZIECKO-osoba przytomna, oparzenie 2° brzucha
§ NIEMOWLĘ-osoba nieprzytomna zakrztuszona

5. SPRINTER:

§ Jedna osoba z zespołu kładzie się na rozłożone nosze, na czas slalom z torem przeszkód do pokonania w biegu z poszkodowanym na noszach.

6. MAKULATURA:

§ Każdy członek zespołu ma 10 minut na rozwiązanie testu teoretycznego.

Scenki rozmieszczone były w następujących miejscach:
-droga leśna przy kaplicy przycmentarnej
-staw w parku miejskim
-plac zabaw w parku miejskim
-amfiteatr
-droga leśna przy kortach tenisowych
-ławeczki przy wejściu do parku miejskiego (w okolicach pałacu)

Mimo różnorodnych trudności z jakimi się spotkaliśmy tego dnia wszystko ruszyło i przebiegło dość sprawnie.

Wszystko rozpoczęło się i zakończyło uroczyście w auli w Zespole Szkół Elektrycznych im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie przy ul. Strzeleckiej.
Całej oprawie towarzyszyły lokalne media-TV Kaszuby, TV TTM, Panorama Powiatu oraz Radio Kaszebe.
A także portale i dzienniki internetowe: www.krm.now.pl , www.remiza.com.pl, www.bezpiecznypowiat.pl .

No i dzieło zawsze wieńczą podziękowania, a tych by tutaj można wymieniać niczym ksiądz na ambonie;) ale ja postaram się streścić w kilku słowach :P

Przede wszystkim serdeczne podziękowania dla drużyn, które bez strachu i krępacji zdecydowały się podejść do rywalizacji i była to rywalizacja całkowicie fair play. Bez Was zawody by się nie odbyły, a w końcu dla WAS je zorganizowaliśmy;)

I tak dalej idąc dla...

Sędziów- Basi (która opuściła ćwiczenia na studiach-oby pan profesor zrozumiał to szczytne poświęcenie), Roberta, Kamila (tutaj też szczególnie za rajdowe szosowanie po Wejherowie w poszukiwaniu walizeczki z pozoracjami oraz maratony po między scenkami ze sprzętem), Kasi (za kubeczki do herbaty i kawy), Michała (za gadżety), Marty, Ani, Asi (za chwilowy powrót do naszej małej „sekty” ;p ),Krystiana (za pomysłowość w kreowaniu wizji swojej scenki), strażakom z OSP Rumia (za stawienie się na rozkaz prezesa).

Głównej komisji sędziowskiej-Łukaszowi (za debiut w roli defibrylatora AED-NALEŻY CI SIĘ OSKAR!!!), pani Barbarze Klopowicz (za interpretację przypadku i karty ocen)

Pozorantom-Damianowi (za odmrożone paluszki), Oli i Justynie, Magdzie (za empatię z poszkodowanym i teatralność), Oli, Dorocie, Izie (za biegi z tym „czymś”), Magdzie ( za trzęsawkę), Patrycji (za poświęcenie dla pozoracji), małej Ani (za to, że jak zawsze jest idealna i realna w 100% w pozoracji).

MAXI PODZIĘKOWANIA Firmie „AUTO” Brudniewicz, bez której realizm byłby niczym (za udostępnienie powypadkowego auta do pozoracji wypadku komunikacyjnego).
 
TEMU na górze za brak ulewnego deszczu i wichur.

A także nieobecnym w dniu zawodów, jednak za włożony wkład w ich organizację:
-Monice (za wsparcie psychiczne mojej osoby i odpowiedzi zwrotne na e-maile) -Karolowi (za prowadzenie busa i pomoc w wypakowaniu sprzętu)
-mojej MAMIE (za poświęcony czas w kuchni i przepyszne rogaliki)

Mam nadzieję, że o nikim nie zapomniałam, choć WAS tak niewiele a jednak pokazaliście się znowu z jak najlepszej strony.

Zdjęcia z imprezy już niebawem na naszej galerii.

Karolina Grzenkowicz