Warsztaty ratownicze 28- 29.04.2012
Dodane przez wallace dnia 03 maj 2012 01:30:19

W dniach 28- 29.04.2012 roku odbyły się kolejne warsztaty ratownicze zorganizowane w ramach realizacji projektu unijnego "Ratuj się kto może". W warsztatach udział wzięły jednostki projektowe: Grupa Ratownictwa PCK Wejherowo, Ochotnicza Straż Pożarna Strzepcz, Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Gdyni oraz Wejherowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dodatkowo do wspólnych działań zaprosiliśmy ratowników z Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn oraz Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto. Łącznie w warsztatach wzięło udział ok 50 uczestników.Rozszerzona zawartość newsa
 Spotkaliśmy się sobotnim rankiem w gospodarstwie agroturystycznym Orlinek w Orlu, gdzie przedstawiliśmy obowiązujące zasady, plan warsztatów oraz poznaliśmy z kim będziemy mieli okazję współdziałać. Następnie w kolumnie ruszyliśmy do Gniewina, gdzie odbywała się większość ćwiczeń. Początkowo odbyły się ćwiczenia patrolowe na terenie obiektu Kaszubskie oko.

Mieliśmy okazję sprawdzić współpracę wewnątrzgrupową oraz między grupową (w patrolach łączonych) w przygotowanych dla nas scenariuszach. Spotkaliśmy się między innymi z upadkiem z wieży widokowej, pobiciem, oparzeniami na skutek wybuchu ogniska, topielcem. Scenka w labiryncie (słynne omijanie ptaka :)) pozwoliła nam sprawdzić zaufanie w zespole. Dodatkowym wyzwaniem byli obcojęzyczni oraz głuchoniemi poszkodowani.
Zarumienieni majowym słońcem odetchnęliśmy chwilę w sali konferencyjnej GOTiS W Gniewinie, gdzie podsumowaliśmy ćwiczenia. Przy kawce i ciasteczku wysłuchaliśmy prezentacji na temat działania podczas zdarzeń masowych.

Zanim się obejrzeliśmy czekała na nas kolejna akcja- zabezpieczenie medyczne meczu na stadionie w Gniewinie. Jednakże nasze przygotowania zostały przerwane przez wybuch i nawoływania organizatora. Około 30 poszkodowanych znalazło się na stadionie oraz trybunach. Podzieliśmy funkcje i ruszyliśmy do działania. Każdemu poszkodowanemu została udzielona pomoc. Przy okazji tego zdarzenia mieliśmy okazję współpracować z pogotowiem ratunkowym z Choczewa.

Zdarzył się też niestety prawdziwy wypadek, na szczęście dzięki obecności wielu ratowników oraz karetki poszkodowana szybko trafiła do szpitala i po paru godzinach szczęśliwie do nas wróciła.

W tym czasie my omówiliśmy nasze postępowanie na stadionie i wyruszyliśmy na długo oczekiwany obiad. Nasza sielanka nie trwała jednak zbyt długo... zgrupowani na molo w Nadolu dostaliśmy zgłoszenie o wypadku wycieczki międzynarodowej na przystani. Mieszane patrole czym prędzej ruszały na miejsce zdarzenia. Mimo przegrzania, zmęczenia daliśmy radę. Dzięki podjętej współpracy akcja ratownicza przebiegła szybko i sprawnie.Po tak ciężkim dniu powróciliśmy do Orlinka, gdzie czekała na nas chwila relaksu oraz słynne "już można" :). Świętowanie urodzin Grzesia, wspólne ognisko i dyskusje w salonie... Zabawa trwała prawie, że do rana.

Niedzielny poranek przywitał nas wyśmienitym śniadaniem (o czym wiedzą ci co na hasło "śniadanie" pojawili się jako pierwsi w jadalni)oraz zabawą ze sznurkami (o co kaman?) i krótką rozgrzewką. Później powitaliśmy przybyłych gości: nauczycieli ze szkoły dla głuchoniemych, którzy poprowadzili dla nas zajęcia z zakresu języka migowego. Dwie godziny nauki pozwoliły nam przyswoić podstawy komunikacji z osobom głuchoniemą oraz zdobyć niezbędnym nam zasób znaków.
Tego dnia odwiedzili nas również przedstawiciele firmy Klara112, którzy zaprezentowali swoją odzież ratowniczą.
Na sam koniec- podziękowania, porządki i wspólne zdjęcia.
Po tak wyczerpującym, ale jakże satysfakcjonującym weekendzie rozjechaliśmy się do domów.

Serdecznie dziękuję:
- uczestnikom za aktywny udział, godną postawę i energię
- pozorantom za poświęcony czas
- obserwatorom za uważną obserwację działań i cenne uwagi
- ekipie pogotowia ratunkowego za zainteresowanie wspólnymi manewrami
- nauczycielom ze szkoły dla głuchoniemych za współudział w organizacji poszczególnych elementów warsztatów
- grupie organizatorów za nieprzespane noce, wieczorne wycieczki, współpracę
- dziewczynom z Bydgoszczy za pomoc od strony technicznej
- Gminnemu Ośrodkowi Turystki i Sportu w Gniewinie za udostępnienie obiektów ćwiczeń
- firmie Fiat za możliwość wypożyczenia samochodu
- fotografowi za liczne zdjęcia i filmiki

Byle do kolejnych wspólnych działań :).

Organizatorzy