MEDTURA 2013
Dodane przez alien dnia 01 październik 2013 21:55:22
Był histeryczny śmiech, krzyki, płacz i łzy...do tego trochę krwi, pobitego szkła, wybuchów i niefortunnych zbiegów okoliczności, które zaważyły na los poszkodowanych w ich wyniku osób. Wszystko to podczas jubileuszowej edycji MEDTURY 2013, czyli V Pomorskich Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Ochotniczych Jednostek Ratowniczych, które odbyły się w minioną sobotę 28 września w Wejherowie.

Tegoroczne zawody minęły pod hasłem "Czasem słońce, czasem deszcz"

A jak było dokładnie?? Przekonaj się-Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa
Sobotni poranek...godzina 5.00 pobudka niczym w wojsku na poranną zaprawę i apel:) O tej porze wstawali ORGANIZATORZY, w gorączkowej bieganinie szukając ostatnich potrzebnych do pozoracji rekwizytów, oczywiście po to by ją bardziej urealnić.

Godzina 7.30 Sędziowie i Pozoranci gromadzą się na wyznaczonych miejscach zbiórki-nie obyło się oczywiście bez śpiochów i spóźnialskich, jednak mimo to podołaliśmy, po dokładnym przydzieleniu zadań, omówieniu systemu punktowania, trasy mistrzostw oraz umalowaniu pozorantów-wszyscy powoli w kolejności rozwożeni byli na poszczególne stacje.

Godzina 9.00, ależ ten czas leci...już zbierają się drużyny na Placu Jakuba Wejhera pod Ratuszem Miejskim w Wejherowie-zapowiada się piękna słoneczna pogoda, czyste niebo:)
Po krótkiej przemowie, dopełnieniu brakujących danych w formularzach zgłoszeniowych, rozlosowaniu numerów startowych i rozdaniu mapek z trasą mistrzostw wszystkie zespoły rozjeżdżają się na swoje pierwsze stacje.

MACHINA RUSZYŁA ! ! !

No i w tym momencie również i pogoda zwariowała uatrakcyjniając Nasze zawody ciągłymi niespodziankami-a maiło być tak pięknie...

Stacje ratownicze jakie mieli do zaliczenia zawodnicy:

RODZINNE GRZYBOBRANIE:

Powracając z leśnego grzybobrania rodzinka zatrzymała się w Parku nad Stawem by nakarmić kaczki i łabędzie. Matka trzymała dziecko posadzone na barierce nad stawem, kiedy to nagle wyślizgnęło się jej z rąk i wpadło do wody.

-Niemowlę bez czynności życiowych wyłowione z wody, wychłodzone (NZK)

-Ojciec (wskoczył do wody by ratować dziecko) drgawki z zimna, przemoczony, wychłodzenie

-Matka (panika, silny szok, czuje się winna zdarzenia)

LUDZIE LISTY PISZĄ:

NZK kobiety ciężarnej w wyniku hipoglikemii (nieprzytomna już w momencie przybycia zespołu, brak czynności życiowych po ok 1-2 minutach) oraz osoba towarzysząca z atakiem astmy (przybiega z tym AED, mówi, że siostra choruje na cukrzycę i czuła się słabo od rana, wracały z poczty wysłać listy do rodziny za granicą). AED wzięła z Urzędu Miasta.

SZCZĘŚĆ BOŻE:

Robotnik przy pracach remontowych kapliczki na Kalwarii Wejherowskiej zalicza upadek z jej dachu, Podejrzenie urazu kręgosłupa oraz uraz głowy i złamanie otwarte uda, nieprzytomny, konieczność użycia zbieraków i materaca próżniowego oraz dotransportowania poszkodowanego w wyznaczone miejsce, gdzie odbiera go zespól PRM (MANEKIN RUTHLEE). Drugi poszkodowany robotnik przewrócił się biegnąc mu na pomoc i wbił sobie szkło w dłoń, przytomny. 

CAMPING:

Wycieczka szkolna-wypadek masowy, wybuch gazowego piecyka, którym się ogrzewali.

-opiekun bóle w klatce piersiowej (w wywiadzie choruje na nadciśnienie i przetrwałe migotanie przedsionków)

-osoba przytomna poparzenie dłoni

-osoba nieprzytomna poparzenie twarzy i górnych dróg oddechowych

-osoba przytomna poparzenie klatki piersiowej

-osoba przytomna z urazem stawu skokowego

-osoba przytomna z dusznościami

-osoba nieprzytomna bez czynności życiowych

-reszta w szoku

KOMPUTEROWE LALKI-INDYWIDUALNA RKO:

Każdy ratownik z zespołu wykonuje RKO po 2 minuty z wydrukiem. Bez sprzętu, jedynie indywidualne środki ochrony osobistej są dozwolone.

LEŚNICZÓWKA:

Mężczyzna piłując drewno na opał ucina sobie palce (jest pod wpływem alkoholu-butelki po alkoholu niedaleko) chwile później na miejscu zdarzenia pojawia się jego żona, krzycząc na męża i ratowników,na miejscu jest tez syn, który został uderzony ułamaną tarcza piłowa w klatkę piersiowa, nieprzytomny leży gdzieś w trawie.

Oprócz tego na zawodników czekała stacja sprawnościowa-tor przeszkód przygotowany przez zawodników z Klubu Sportowego TYTANI z Wejherowa. A także test z wiedzy teoretycznej i stacja relaks, którą przygotowała firma DlaRatownictwa.eu.

Maksymalnie do uzyskania było 653 punktów.

Po zakończonych stacjach wszyscy udali się do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie, gdzie przygotowany był ciepły posiłek-grochówka z bułeczką. Następnie przystąpiono do Uroczystej Gali Zakończenia-na której pojawiła się część zaproszonych gości.

Zawody zakończyły się z małym poślizgiem.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród z okazji Naszego Jubileuszu oraz 14 urodzin Grupy Ratownictwa PCK Wejherowo, które przypadają 30 września br. wszyscy poczęstowani zostali specjalnie przyrządzonym na tą okazję Tortem. Oj było słodko:)

Podium:

1-OSP Karlikowo

2-POPR Gdynia

3-Wejherowski WOPR

Wyróżnienia:

-ZA TEST-Wejherowski WOPR

-ZA SPRAWNOŚCIÓWKĘ-SGR ALFA

W zawodach uczestniczyło łącznie 11 zespołów, oto one (w porządku alfabetycznym):

-GRS PCK Trójmiasto

-Inspektorat Ratowniczy Hufca ZHP Sopot

-OSP Gniewino

-OSP Gościcino

-OSP Karlikowo

-POPR Gdynia

-SGR ALFA z Gdańska (2 zespoły)

-SIM PCK Trójmiasto

-Wejherowski WOPR

-WZSP w Gdyni

Główna Komisja Sędziowska występowała w składzie:

-Barbara Klopowicz (lek.med.)

-Karolina Grzenkowicz (rat. med.)

-Monika Sikora (rat. med.)

Ekipa sędziowska liczyła 18 osób. Zaś ekipa pozorantów 33 osoby.

Patronat Honorowy nad MEDTURĄ jak co roku objęło Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Patronat Medialny-Wydawnictwo Elamed-czasopismo "Na Ratunek", TV Kaszuby oraz Radio Norda FM.

WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH KTÓRZY WSPARLI ORGANIZACJĘ TYCH MISTRZOSTW-SWOJĄ OSOBĄ, FINANSAMI, SPRZĘTEM LUB POMYSŁAMI.

Do zobaczenia już za rok...

Organizatorzy