Działalność SK PCK w Roku Szkolnym 2013/2014
Dodane przez Timonvit dnia 12 lipiec 2014 12:00:53

 Rozpoczęły się wakacje, plecaki zostały rzucone w kąt. Dla naszych młodych członków rok szkolny to nie tylko nauka i praca, lecz także działalność w Szkolnych Kołach PCK. No właśnie: Co w tym roku szkolnym się działo w naszych SK PCK?


Rozszerzona zawartość newsa

 W Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Wejherowie formalnie działa 9 Szkolnych Kół PCK, 6 gimnazjalnych i 3 ponadgimnazjalne. Wszystkie one stanowią bardzo ważny element działalności operacyjnej Polskiego Czerwonego Krzyża w środowisku młodzieżowym.

Szkolne Koła PCK zajmowały się przede wszystkim prowadzeniem ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy dla osób zainteresowanych oraz przygotowywaniem Szkolnych Drużyn do Mistrzostw Pierwszej Pomocy.

Ponad to prowadzone były pokazy i prelekcje z Pierwszej Pomocy zarówno dla uczniów szkoły macierzystej jak i młodszych kolegów z gimnazjum i podstawówek. Najaktywniejsze pod tym względem było Szkolne Koło PCK przy I LO w Rumi. Zorganizowało ono między innymi pokazy przy Rajdach Turystycznych w gim. nr 2 w Rumi, pokazy pierwszej pomocy dla dzieci na Paraolimpiadzie. Członkowie pełnili również rolę sędziów na Powiatowych Zawodach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Szkolne Koło PCK przy Gimnazjum w Szemudzie również pomagało w sędziowaniu na gminnych zawodach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szemudzie.

SK PCK zajmują się również działalnością humanitarną. Najaktywniejsze w tej dziedzinie okazało się Szkolne Koło PCK przy gimnazjum nr 3 w Wejherowie. Zorganizowało ono między innymi zbiórkę maskotek na rzecz Balu Mikołajkowego organizowanego co roku przez nasz Oddział Rejonowy PCK oraz kwestę w ramach zbiórki publicznej „Gorączka Złota” w której zebrali ponad 700 zł co było najlepszym wynikiem całej kampanii w naszym oddziale.

Szkolne Koła PCK przy Gimnazjum nr 3 w Wejherowie oraz Gimnazjum w Bolszewie wspomogli swoimi ludźmi Bal Mikołajkowy, dzięki czemu jeszcze łatwiej było w nim utworzyć wspaniałą atmosferę.

Dzięki pomocy SK PCK łatwiej jest również organizować inne przedsięwzięcia: SK PCK przy I LO w Rumi pomogło nam zorganizować u siebie Warsztaty Instruktorskie dla Młodzieży PCK w czasie których zapoznali się z podstawowymi zasadami dydaktyki i atrakcyjnego prowadzenia zajęć.

Szkolne Koło PCK przy Gimnazjum nr 1 w Redzie wspomogło nas w organizacji warsztatów „Zawody Przed Zawodami” w czasie których Szkolne Drużyny mogły w klimacie Mistrzostw PP PCK poćwiczyć czynności ratujące ludzkie życie.

Zorganizowane zostały w tym roku dla Szkolnych Kół PCK cykliczne zajęcia w czasie których poznawali działalność. Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy.


Dziękujemy Opiekunom SK PCK oraz ich członkom i wolontariuszom za ten wspaniały rok pracy. Oby kolejny był jeszcze bardziej aktywny!

Miłych Wakacji!


Szymon Piotrowski